Nový kruh zvířat u Adršpachu

O víkendu 8. srpna 2015 jsem se účastnila otevření nového kamenného kruhu, který v Čechách, ve Zdoňově u Adršpachu, právě dostavěl slovinský geomant a umělec Marko Pogačnik se skupinou mezinárodních umělců. Kruh má sloužit k propojení a komunikaci s říší zvířat. Kromě kouzelného skalního města najdete tedy kolem Adršpachu již tři kamenné kruhy. To stojí za výlet. 

Kruh zvířat u Adršpachu v momentu otevření 8. srpna 2015.
Kruh zvířat u Adršpachu v momentu otevření 8. srpna 2015.

Geopunkturní kruh věnovaný říši zvířat

Marko Pogačnik tvoří geopunkturní seskupení kamenů po celém světě. Vybírá si místa, která jsou vhodná k navázání spojení mezi lidmi a Zemí na konkrétní téma. Místo mezi Křížovým vrchem a kopcem zvaným Zbořeňák v sousedství kapličky svatého Jana Nepomuckého u Adršpachu, je podle něj starým posvátným místem zasvěceným zvířatům. Vztyčením kamenů se zvířecími kosmogramy chtěl funkci místa obnovit a podpořit.

Kruh zvířat – či spíše seskupení kamenů zvířat – tvoří 17 kamenů, každý náleží jednomu zvířecímu druhu. Zvířata jsou rozdělené do skupin podle čtyř elementů. U vchodu jsou tři zvířata elementu země, a to kráva, had a plže. K elementu ohně geomanti zařadili krkavce, kočkovité šelmy, včely a vlka. K elementu vody patří kůň, ryby a delfín, k elementu vzduchu zase ptáci, motýle a netopýři. Úplně nahoře stojí čtyři archetypální zvířata: želva, kentaur, drak a sova. Podle kosmogramů – symbolů vyrytých v jednotlivých kamenech – většinou poznáte, o jaké zvíře jde.

K čemu kruh zvířat slouží

Cílem tohoto kruhu je navázat nový druh vztahu mezi člověkem a říší zvířat. Náš vztah ke zvířatům na kolektivní úrovni má podobu ovládání, kontroly, vykořisťování a hubení. Tento novodobý kamenný kruh nám dává příležitost podívat se na to, jaký vztah ke zvířatům má každý z nás osobně. Když to přivedeme do vědomí, můžeme staré vzorce nechat rozpustit a vytvořit prostor pro něco nového.

Pogačnikův zvířecí kruh nás ale vybízí ještě k hlubšímu zamyšlení a prožitku. Sami jsme totiž z velké míry zvířaty a tak v nás špatný vztah ke zvířatům vyvolává velkou schizofrenii. To, co ve skutečnosti hledáme, není lepší vztah ke vnějším zvířatům, ale pravdivější, svobodnější a respektující vztah ke zvířeti v nás. Navázání kontaktu s konkrétní zvířecí kvalitou v kruhu nám může ukázat cestu jak svůj vztah k vnitřnímu zvířeti zlepšit.

Jak kruh zvířat zažít

Když dorazíte do Zdoňova, najděte dům č. 84 (nové meditační centrum dolů na fotce). Naproti domu je pěší cesta, po které dorazíte ke kapličce pod Křížovým vrchem, kde je kruh umístěn. Z cesty je to asi 500m. Do kruhu vejděte přes bránu, umožní vám to více vstoupit do kontaktu s místem a pak si prostě intuitivně vyberte kámen, který vás přitáhne. Postavte se k němu,  nebo se ho můžete i dotýkat a nechte na sebe kámen působit. Vnímejte, jakou kvalitu dané zvíře má a co vám to říká. Zkuste si pak více kamenů, abyste poznali rozdíl. Nepotřebujete k tomu nic speciální, pouze čas a klid.

Další kamenné kruhy v Adršpachu

U Adršpachu najdete i dva starší kamenné kruhy. Kruh s názvem Equilibrium, který Marko Pogačnik realizoval původně v roce 2007 pro pražskou Botanickou zahradu, byl před rokem přenesen na místo nedaleko hlavního parkoviště v Adršpachu. Vedle něj česko-slovenský geomant Jan Tajboš vytvořil ještě jeden kruh věnovaný rovnováze mezi mužským a ženským principem v nás. O tom třeba příště.