Osho gourishankar meditace

Osho Gourishankar meditace je jednou z aktivních Osho meditací. Je vhodná spíše na večer, její účinek je uvolňující a centrující. Slouží k rozvíjení a posilování intuice a schopností třetího oka. „Gourishankar“ znamená Mount Everest a technika dýchání z první fáze meditace vás vynese tak vysoko, jako byste stáli na jeho vrcholu. Tento pocit “být na vrcholu” si pak vezmete do dalších fází pozorování plamene, spontánního a receptivního pohybu a tichého klidu.

Pro provádění této meditace potřebujete instrukce a hudbu, kterou nahrál pod Oshovou taktovkou německý hudebník Deuter.

 

Instrukce k OSHO Gourishankar meditaci:

Meditace trvá 60 min. a má 4 fáze.

1. fáze: Zadržované dýchání (15 min.)

Posaďte se a zavřete oči. Zhluboka vdechněte nosem a naplňte vzduchem celé plíce. Zadržte dech, co nejdéle je to možné. Pak klidně vydechněte ústy a udržte plíce prázdné co možná nejdelší čas. V tomto cyklu dýchání pokračujte po celou první fázi.

2. fáze: Pozorování plamene svíčky (15 min.)

Vraťte se k normálnímu dýchání a klidně a měkce pozorujte plamen svíčky nebo blikající modré světlo. Tělo je v naprostém klidu.

Poznámka: Lidé trpící neurologickými obtížemi, jako je například epilepsie, by neměli při této meditaci využívat blikající světla.

3. fáze: Latihan (15 min.)

Se zavřenýma očima se postavte a uvolněte tělo tak, aby bylo co nejvnímavější. Náhle ucítíte, jak jemné energie pohybují tělem, aniž byste vy sami cokoli činili. Umožněte tomuto stavu „latihan“, aby se děl. Vy se nepohybujte – pohyb probíhá sám od sebe, je jemný a půvabný.

4. fáze: Relaxace (15 min.)

Lehněte si se zavřenýma očima, buďte v tichu a klidní.

—————————-

Instrukce k této meditaci jsou převzaté z www.osho.com.

Hudbu k Osho gourishankar meditaci si můžete zakoupit nebo stáhnout do iTunes na stránkách New Earth Records, kde najdete i ukázky ke všem fázím meditace.

Pokud si chcete meditaci nejdříve vyzkoušet, než si k ní zakoupíte hudbu, najdete ji třeba na ulozto.cz.

 

Interpretace k meditaci

osho gourishankar meditace
Osho gourishankar meditace podporuje rozvoj intuice.

Osho gourishankar meditace je velmi dobrým příkladem toho, že každá Osho meditace byla navržena k specifickému účelu. Pro rozvíjení třetího oka Osho navrhl hned dvě meditace, ve kterých zkombinoval techniky z různých tradic. Osho mandala meditace je dynamická, fyzicky náročnější a posiluje spojení mezi jednáním a vizí, vyjadřuje aktivní aspekt třetího oka – schopnost dívat se jasně do budoucnosti. Osho gourishankar meditace podporuje receptivní aspekt třetího oka. Podporuje vnímání jemných sil a podnětů ve vysoce energetickém stavu, do kterého vás dostane dýchání v první fázi.

Tato meditace je velmi dobrým nástrojem k rozvíjení a prohlubování intuice. Můžete ji ale využít i tehdy, pokud máte roztroušenou pozornost a neumíte se soustředit, špatně spíte nebo máte celkově pocit, že jste dezorientovaní, nevíte kam v životě směřovat a potřebujete „vidět“ signály a impulzy k dalším krokům.

K fázi dýchání

Zadržované dýchání je náročné a dejte si pozor, abyste se neprodýchali k pořádné bolesti hlavy. Dávkujte si zadržování postupně. Pokud se vám začne točit hlava nebo budete cítit ve fázi výdechu paniku, dýchejte chvíli normálně a pak se k zadržovanému dechu vraťte.

K fázi pozorování plamene

Pro pozorování plamene svíčky si potřebujete najít správnou vzdálenost, ve které plamen vidíte ostře a cítíte se komfortně. Pokud jste třeba krátkozrací, a meditaci děláte bez brýlí, je možné, že potřebujete vzdálenost zmenšit. Pokud nosíte čočky nebo je zrovna máte aplikované, budete mít pravděpodobně problém se suchými očima. Vyzkoušejte, jak nejlépe dokážete tuto fázi zvládnout.

K fázi latihan

Latihan je jemný, spontánní a receptivní pohyb, který je základem spirituálního učení Subud, pocházejícího z Indonésie. Reprezentuje moment, kdy získáváme „vedení od boha“ nebo kdy námi hýbe „velká síla života“. V každém případě jde o trénink receptivity par excellence. Může to vypadat jenom jako mikro pohyby a není potřeba dělat nic více.

K fázi relaxace

Úplně se uvolněte. Jako v jiných Osho meditacích slouží tato fáze k tomu, aby se ve vás mohli věci doskládat, přeuspořádat, zaintegrovat a je nejlepší, když tomu vůbec nepřekážíte.